Rasy

Lidé

Lidé jsou nejrozšířenější rasou,žijící jak v oblastech hor, tak i ve stepích, lesích a tundrách. Bududují rozsahlá sídla (města či vesnice), která zpravidla leží na velkých obchodních křižovatkach. Lidé jsou velmi houževnatí a tak nachazejí uplatnění v cele škále povolaní.

Elfové

Tolkienovi Elfové jsou velmi slíční a moudří.  Elfská rasa je první, která byla obdařena schopnosti dorozumívat se řeči. Byli tím tak poctěni, že si začli říkat „Quendi“, což znamená „Ti, co umí mluvit“. Elfové jsou nesmrtelní, ačkoliv můžou být zabiti a rovněž můžou zemřít přirozenou smrtí. Díky jejich nesmrtelnosti, neuvěřitelně dobrému zraku a jiným schopnostem jsou Elfové považování ostatními rasami Středozemě za magické bytosti.

Hobiti

Hobiti jsou malým, veselým nárůdkem. Jsou menší než trpaslíci, podsadití (možná to způsobila jejich veliká láska k jídlu), s kudrnatými vlasy, na nohou mají dlouhou srst a proto prakticky nikdy nechodí v botách. Žijí v úrodných údolích, kde si ve stráních budují komfortní nory a doupata. Nebývají příliš silní, zato jsou však obratní a většinou i inteligentní. Dobrodružství moc nevyhledávají, protože mají rádi své pohodlí, dobré jídlo a pití (hlavně pivo, v jehož vaření jsou mistry!). Pokud se však přesto vydají na cesty, patří k jedněm z nejlepších zlodějů, jaké si lze představit.

Trpaslíci

Tolkienovi trpaslíci jsou bytosti menšího vzrůstu a zavalité postavy, zocelení dlouhými věky strávenými povětšinou v nehostinných pustinách. Trpasličí muži mají většinou dlouhé vousy. Trpaslíci těží velmi cenné rudy (zlato, stříbro, drahé kameny). Jsou velice kvalifikovaní a zruční horníci a kováři. Jejich nejoblíbenější zbraní je válečná sekera. V boji jsou nesmírně stateční a málo kdy ustupují z prohrané bitvy.